Про Таро

2014-08-24 11:39:18

Таро – це система символів та архетипів, яка містить опис законів буття. Таро – це інструмент самопізнання та пізнання світу.

Походження слова "Таро" також має кілька версій. 1. Перекладається як «царський шлях». 2. «Тарок» – річка в Італії, яка протікала поруч із однією з перших друкарень, де друкували карткові колоди. 3. "Тарок" - карткова гра в Європі. Спочатку карти Таро використовували для гри.

Колода Таро має чітку, постійну структуру. Вона складається з 78 карт, які діляться на 22 Старших Аркани («аркан» означає «таємниця») та 56 Молодших Арканів. Старші Аркани - це архетипи, що віддзеркалюють щаблі розвитку свідомості людини. Молодші - це обставини та умови, в яких людина живе, працює, кохає, страждає, мріє, мислить, щось створює. Молодші Аркани діляться на чотири стихії по 10 номерних карт: жезли (вогонь), кубки (вода), мечі (повітря) та пентаклі (земля), - від Туза (одиниці) до 10. А також на 16 карт Двору, по чотири в кожній масті: Пажів, Лицарів, Королев та Королів. Вони позначають конкретних особистостей із певними характеристиками, активно беруть участь у житті кверента (того,хто ставить запитання тарологу і картам Таро), чи спосіб дії, стиль поведінки, який наслідує кверент.

Я даю найпростіше визначення Таро без заглиблення в окультизм. Про історію виникнення Таро, про майстрів, які створили свої концепції Таро та видали авторські колоди, існує багато літератури. Варто зазначити, що перша колода Таро, яка відома сучасникам, це Таро Вісконті-Сфорца, яке датується серединою XV століття – періодом раннього Італійського Відродження, яке подарувало світові шедеври образотворчого мистецтва.

Існує кілька версій походження Таро. 1. Каббалістична, з прив'язкою до Дерева сефірот (древа життя) та 22-м літерами єврейського алфавіту, а також до алхімічних та астрологічним символів. 2. Єгипетська (давні жерці записали на табличках свої знання з метою передачі нащадкам у вигляді арканів Таро). Оскільки обидві версії виникли в період підвищеного інтересу до містики, тобто, у XIX-початку XX - століть, а Таро Вісконті-Сфорца виникло на кілька століть раніше і на картах не було ні каббалістичних, ні астрологічних символів, вони залишаються лише версіями.

Таро - самодостатня система. Якщо показати зображення Старших Арканів мешканцям різних країн та континентів, то вони будуть зрозумілі і народам півночі, і австралійським аборигенам, і європейцям, і індусам. Тому що Старші Аркани – це архетипи колективного несвідомого. Це образи, якими мислить і оперує кожна людина землі. Мати, батько, колесо долі, смерть, життя, спокуса, світ – алегоричні постаті та символи, зрозумілі кожному.

Молодші Аркани, ймовірно, виникли внаслідок потреби розгляду людського життя не тільки в глобальному, а й у повсякденному, побутовому аспекті. Спочатку на них була намальовані тільки символи відповідної кількості і масті, а сама система Таро вважалася таємною доктриною, доступною лише посвяченим. Але на початку XX століття англієць Артур Едвард Вейт разом з художницею Памелою Колмен-Сміт створив колоду з сюжетними Молодшими Арканами, таким чином посприявши популяризації Таро серед широких верств населення. Так виникло класичне Таро Вейта, яке і сьогодні є найпопулярнішою колодою у світі.

Існують дві так звані школи Таро: французька та англійська. Їхня відмінність – у розташуванні Шута серед Старших Арканів. Засновник французької школи, Еліфас Леві, помістив Шута між Судом і Світом, а основоположник англійської школи, Макгрегор Мазерс, - на початку колоди, перед Магом.

На сьогоднішній день існує величезна кількість колод Таро. Більшість із них є «клонами» Таро Вейта. Можна придбати будь-яку колоду, яка вам подобається, але починати знайомство з Таро слід з першоджерела, тобто, з Таро Вейта, оскільки колоди-«клони» часто містять внесені авторами нюанси значень, що відрізняються від класичної системи Таро.

© Олена Ледней (Елена Ледней)